

Data dodania: 2016-06-09
| Druk CMYK
|Jak powstaje kolor
Barwy wynikowe w metodzie druku CMYK powstają przez łączenie barw podstawowych w odpowiednich proporcjach. Farby CMYK są to substancje barwiące przepuszczające światło, tak więc łączy się je metodą nakładania warstw a nie mieszania poszczególnych składników. Stąd kolor wynikowy na wydruku to od 0% do 400% koloru (suma czterech kolorów składowych). Kolory drukowane za pomocą metody CMYK można porównać do warstwy kolorowej folii przepuszczającej światło.
|CMYK a kolor biały
W metodzie CMYK kolor biały określa się jako brak składowych wszystkich kolorów a w domyśle jest to biel podłoża. Dla uzyskania bieli przy druku na materiałach przezroczystych takich jak folia przezroczysta, szkło, plexi stosuje się poddruk z bieli kryjącej.
|Przykład
Przykładem jest druk paneli szklanych do wykończenia przestrzeni między blatem szafek stojących w kuchni a szafkami wiszącymi. Najczęściej stosowany rodzaj druku w takim przypadku to druk po "lewej stronie" CMYK plus biały poddruk. Taka metoda druku powoduje, że ściana pod panelem nie jest widoczna. Jeżeli chcielibyśmy podświetlić szkło i uzyskać efekt witrażowy to wtedy wystarczy zastosować sam druk CMYK.